Fuzáč karpatský (Pseudogaurotina excellens) je kriticky ohrozený chránený druh chrobáka, ktorý sa veľmi vzácne vyskytuje len na niektorých miestach v Karpatoch. Jeho ochrana v Národnom parku Muránska planina v rámci projektu Prírody pre všetkých bola predmetom prezentácie, s ktorou sa mohli oboznámiť účastníci stretnutia LIFE platformy o obnove lesov v Európe v rumunskom Brašove.
Dátum: 3.– 5. jún 2025
Miesto: Brašov, Rumunsko
Cieľom brašovského stretnutia takmer 100 účastníkov z celej Európy bolo zintenzívnenie úsilia o zlepšenie biodiverzity a odolnosti krajiny voči zmene klímy. Na podujatí boli prezentované najnovšie poznatky, prístupy a praktické skúsenosti s obnovou lesov v celej Európe. Hlavnými témami boli ekologická obnova a prirodzená regenerácia, zmierňovanie zmeny klímy a adaptácia lesov a integrácia agro-lesno-pastevných systémov do moderných stratégií ochrany prírody. Okrem toho bola významná pozornosť venovaná aj sociálno-ekonomickým príležitostiam spojeným s udržateľným obhospodarovaním lesov vrátane modelov biohospodárstva, certifikácie uhlíka a platieb za ekosystémové služby. Stretnutie bolo mimoriadnou príležitosťou pre vzájomnú inšpiráciu, učenie a prezentovanie inovácií v kontexte spoločného úsilia o obnovu lesov v súlade s novou stratégiou EÚ v oblasti lesov do roku 2030, stratégiou EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 a nedávno prijatým nariadením o obnove prírody.
V Brašove bolo prezentovaných približne 30 LIFE projektov s témou ochrany lesov, niektoré z nich sú veľmi zaujímavé aj pre našu prax a budúce plánovanie. Náš projekt LIFE IP Natura mal na podujatí tiež svoje zastúpenie. Za NP Muránska planina sa zúčastnil Ján Šmídt a za WWF Slovensko Michal Némethy, ktorí sa aktívne zapojili do výmeny skúseností aj diskusií o budúcnosti lesného hospodárenia v súlade s klimatickými a biodiverzitnými cieľmi EÚ.

Začiatkom júna sa v rumunskom Brašove na LIFE Platform Meetingu zameranom na obnovu lesov v Európe stretlo takmer sto odborníkov, tvorcov politík a zástupcov projektov LIFE z celej Európy. Foto: Ján Šmídt
Otvárací deň: politika a vízie
Prvý deň sa niesol v znamení strategických tém. Zástupcovia Európskej komisie (DG ENV), CINEA a ďalších inštitúcií predstavili hlavné rámce ovplyvňujúce lesnú politiku v najbližšom období: Nature Restoration Law, Stratégiu EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 a Lesnícku stratégiu EÚ. Zároveň zazneli obavy zo znižovania financovania programu LIFE, napriek jeho preukázateľnému prínosu v oblasti prevencie, obnovy a adaptácie na klimatické zmeny.
Veľkú pozornosť si vyslúžila prezentácia projektu LIFE CARPATHIA, ktorého zástupcovia zároveň stáli za organizáciou celého podujatia. Projekt sa zameriava na ochranu pohoria Făgăraș s ambíciou vyhlásenia národného parku. Príbeh výkupu súkromných lesov za účelom ich ochrany, zavedenie alternatívneho režimu hospodárenia a prepojenie s miestnymi komunitami slúži ako inšpirácia pre mnohé ďalšie iniciatívy naprieč Európou.
Viac na: https://www.carpathia.org/life-carpathia-en/
V panelových diskusiách sa otvorili aj citlivé témy:
- Ako zabezpečiť, aby sa pravidlo 10 % prísne chránených území reálne implementovalo na miestach s vysokou prírodnou hodnotou?
- Aké sú možnosti uplatnenia platieb za ekosystémové služby alebo zapojenia lesníctva do nástrojov CAP (Spoločná poľnohospodárska politika)?
- Stav lesníckeho sektora v Rumunsku

Panelová diskusia v rámci prvého dňa. Foto: Michal Némethy
Druhý deň: praktické skúsenosti a diskusie
Každý z okruhov mal svoju miestnosť, v rámci ktorej prebiehali prezentácie projektov LIFE a odborné diskusie. Spolu prebehli 4kolá prezentácií. Účastníci si mohli flexibilne zvoliť, ktorým témam sa chcú venovať a ktoré miestnosti navštíviť.
Mimoriadne inšpiratívna bola prezentácia projektu Horizon OptFor-EU: Systém podpory rozhodovania na optimalizáciu služieb lesných ekosystémov, zvýšenie odolnosti a posilnenie kapacít na zmiernenie klimatických zmien v Európe. Na tomto projekte spolupracuje 16 partnerov z 9 krajín na postupoch hospodárenia, poskytovaní ekosystémových služieb a zachytávaní CO2 v lesoch, čím sa zvýši odolnosť lesov a ich kapacita na zmiernenie klimatických zmien.
Veľká pozornosť sa pri obnove lesov v Európe venuje prítomnosti mŕtveho dreva. Napríklad v rámci projektu LIFE SPAN sa na vybraných lokalitách sústavy Natura 2000 v Taliansku a v Nemecku v hospodárskych lesoch vytvorí ekonomicky udržateľná sieť saproxylických biotopov (niekoľko desiatok plôch) s veľkosťou 1,5 – 2,5 ha, prostredníctvom ktorej sa zvýši dostupnosť mŕtveho alebo rozkladajúceho sa dreva pre saproxylické druhy na ploche takmer 3500 ha.
Podobný projekt aj s terénnymi ukážkami odprezentovali hostitelia z Nadácie Conservation Carpathia (FCC). V rámci realizácie projektu LIFE Rosalia zlepšujú konektivitu lesov pre saproxylické druhy chrobákov s cieľom zastaviť a zvrátiť stratu ich populácií na demonštračnom objekte v Prírodnom parku Putna Vrancea a prenosom a replikáciou vhodných opatrení v iných rumunských lokalitách sústavy Natura 2000. Cieľové druhy - chránené chrobáky, ako napríklad Rosalia alpina, Osmoderma eremita, Cerambyx cerdo, Morimus funereus a Lucanus cervus žijú aj na Slovensku, preto by bol projekt ľahko replikovateľný aj u nás. Zaujímavými projektovými aktivitami na zlepšenie podmienok pre saproxylické chrobáky sú napríklad vytváranie stromov podobných veteránom, vyhotovenie a inštalácia drevených debničiek s drevenou drvinou a vytvorenie drevených kôp ako mikrobiotopov pripravených na osídlenie chrobákmi. Pri monitoringu cieľových druhov sa využívajú feromóny.
Po diskusiách nasledovala prezentácia posterov, kde sme predstavili opatrenia z LIFE IP NATURA zamerané na zabezpečenie priaznivého stavu populácie fuzáča karpatského (Pseudogaurotina excellens) v podmienkach prebiehajúcej lykožrútovej kalamity.
Záver dňa patril spoločnému networkingovému podujatiu, kde sa pokračovalo v diskusiách a nadväzovali nové kontakty pre budúce spolupráce.

Poster k projektu LIFE IP-NATURA 2000 venovaný fuzáčovi karpatskému. Foto Michal Némethy

Prezentácia posteru projektu LIFE Príroda pre všetkých o zabezpečení priaznivého stavu populácie fuzáča karpatského (Pseudogaurotina excellens) v podmienkach prebiehajúcej lykožrútovej kalamity v Národnom parku Muránska planina. Foto: Ján Šmídt
Tretí deň: exkurzia do terénu
Záverečný deň bol venovaný exkurziám do terénu. Účastníci si mohli vybrať z hneď z troch lokalít – my sme sa zúčastnili terénnej exkurzie k projektu LIFE Rosalia.
Tento projekt realizuje opatrenia na podporu biodiverzity v prírodnom parku Putna-Vrancea. Miestni zoológovia zo správy prírodného parku v spolupráci s Univerzitou v Bukurešti (UNIBUC) tu pomocou vytvárania mikrohabitatov zlepšujú podmienky pre výskyt saproxylického hmyzu. Zároveň do blízkosti týchto štruktúr umiestňujú feromónový atraktant, ktorý má za úlohu prilákať cieľové druhy. Cielené opatrenia sú zamerané primárne na chrobáky druhov Rosalia alpina, Osmoderma eremita, Lucanus cervus, Morimus funereus a Cerambyx cerdo.
Viac informácií na: https://liferosalia.ro/home

Hostitelia z Nadácie Conservation Carpathia odprezentovali účastníkom exkurzie náučný chodník projektu LIFE Rosalia venovaný potrebe a metódam ochrany saproxylických druhov chrobákov v Prírodnom parku Putna Vrancea. Foto: Ján Šmídt

Ukážková búdka pre saproxylické druhy chrobákov je súčasťou náučného chodníka. Foto: Ján Šmídt

Vnúrto búdky je vyplnené drevenou drvinou a opadankou, vrchná časť búdky slúži netopierom. Foto: Ján Šmídt

Kopa dreva vytvára mikrobiotop pripravený na osídlenie chrobákmi. Foto: Ján Šmídt

Zranenie stromu v hospodárskom lese ho umelo „zostaršuje“ a vytvára podmienky pre saproxylické druhy, sáčky s feromónmi lákajú cieľové druhy chrobákov. Foto: Ján Šmídt

Účastníci exkurzie v lokalite s realizovanými opatreniami. Foto: Ján Šmídt

Strom podobný veteránom. Foto: Ján Šmídt

Búdka pre saproxylické druhy chrobákov a netopiere v projektovom poraste. Foto: Ján Šmídt
Záver
V porovnaní s inými projektmi sa opäť potvrdilo, že aktivity realizované v rámci projektu LIFE IP NATURA 2000 sú mimoriadne relevantné, dobre nastavené a reflektujú aktuálne výzvy v oblasti ochrany prírody. Zo stretnutia sme si odniesli množstvo cenných kontaktov, inšpirácií a podnetov na ďalšiu spoluprácu v rámci EÚ.
V čase prebiehajúcej zmeny klímy a krízy biodiverzity bolo toto podujatie výnimočným zdrojom motivácie. Stretnúť na jednom mieste tak veľa ľudí oddaných podpore života v jeho rôznych formách a vidieť ich prácu bolo nesmierne obohacujúce. Ak by sme mali celé stretnutie zhrnúť do dvoch slov, boli by to nepochybne slová šanca a nádej.
Vďaka programu LIFE máme nádej a šancu spraviť niečo zmysluplné pre prírodu na Slovensku a v Európe!
Text: Ján Šmídt, Správa Národného parku Muránska planina so sídlom v Revúcej, Michal Némethy, WWF Slovakia
Titulná foto: Michal Némethy, WWF Slovakia

Tento obsah odráža výlučne názory autorov a Európska komisia nenesie žiadnu zodpovednosť za použitie uvedených informácií.