Jedným z najdôležitejších nástrojov, ako podnecovať záujem o historické, kultúrne prostredie a prírodné dedičstvo, je jeho správna a atraktívna interpretácia.
V rámci environmentálnej výchovy a vzdelávania je neustála potreba budovania zručností realizátorov a tvorcov programov, ktorí ako odborníci sprostredkovávajú poznanie o svojom regióne priamo na chránených lokalitách. Prostredníctvom zážitku približujú miestne dedičstvo a potrebu ochrany, od jednotlivých druhov až po krajinu. A práve preto sme sa od 28 - 30 mája zúčastnili druhej časti Kurzu interpretačného sprievodcu – IE Certified Interpretive Guide course na Správe NP Malá Fatra.
Na úvod druhej časti sme si pripomenuli hlavné poznatky z prvej časti kurzu najmä ako efektívne komunikovať s návštevníkmi a ako im sprostredkovať významy a hodnoty pri jednotlivých názorných zastaveniach. Pripomenuli sme si spôsoby ako porozprávať svoj príbeh, ako vytvoriť spojenie medzi nami a návštevníkom. Tieto techniky nám umožnili získať cenné skúsenosti a zručnosti, ktoré môžeme využiť v našej ďalšej práci. Techniky správnej interpretácie sme si osvojili ďalšími praktickými cvičeniami nie len na Správe NP Malá Fatra, ale i priestoroch známej zrúcaniny Strečno.

Predstavenie fenoménu. Foto: Marta Hrešová

Realizácia vlastných zastavení. Foto: Marta Hrešová
Aj v druhej časti kurzu si musel každý účastník pripraviť svoj výstup. Tento výstup bol pre nás veľkou výzvou, pretože sme sa navzájom hodnotili a aj tí najskúsenejší z nás mali trému. Aj keď sme sa snažili podať čo najlepší výkon, zamerať sa a oceniť fenomén v rámci nášho zastavenia a zdieľania, zapojiť všetkých do interakcie, použiť kreativitu, aj tak nebolo jednoduché prijať odhalenie našich slabých stránok od ostatných hodnotiacich kolegov. Nehovoriac o tom že každý interpret sa musel tentokrát sebakriticky hodnotiť i sám. Ale práve hľadanie vlastných nedostatkov je dôležitým krokom k osobnému rozvoju. Uvedomenie si oblastí, v ktorých sa môžeme zlepšiť, nám umožňuje aktívne pracovať na ich odstránení a posunúť sa ďalej. Je to proces sebareflexie a sebazdokonaľovania.

Skupina pri výbere úlohy. Foto: Anna Gondová
Účastníci kurzu musia odovzdať ešte praktickú prácu a potom získajú certifikát interpretačného sprievodcu. Viacero chránených území si tak posilnilo kapacity v sprevádzaní, ktoré vtiahne návštevníka do príbehu miesta a do skrytého významu vecí, nie len do faktov. Sme vďační lektorovi Michalovi Medkovi, ktorý kurz viedol, za jeho profesionálny prístup a cenné rady, ktoré nám počas kurzu poskytol.
Text: Martin Mráz (Štátna ochrana prírody SR)

Tento obsah odráža výlučne názory autorov a Európska komisia nenesie žiadnu zodpovednosť za použitie uvedených informácií.