Od začiatku projektu sa nám podarilo:
štúdií uskutočniteľnosti a prípravných dokumentov
metodík a návrhov opatrení
výstupov pre odbornú a lajckú verejnosť
indikačných biotopov a druhov/druhových komplexov
vyškolených odborníkov zo ŠOP SR, NP Muránska planina, poľnohospodárov a lesníkov
školákov sa dozvedelo o sústave Natura 2000

Prípravné aktivity
Počas prípravných aktivít projektu sme pracovali na 4 rozsiahlych aktivitách. Týkali sa nasledujúcich činností:


Ochranárske a realizačné aktivity
V rámci realizačnej fázy projektu máme 7 aktivít a zameriavajú sa na zavádzanie konkrétnych manažmentových opatrení. Práve tými je náš projekt výnimočný.
Jedná sa o najrozsiahlejšiu aktivitu projektu, je preto rozdelená do niekoľkých podaktivít:
C.5.1 Ochrana a obnova rašeliniskových biotopov prostredníctvom riadiacich centier. Do riadiacich centier boli zakúpené drobné stroje. Medzi realizované opatrenia patrilo kosenie pomocou krovinorezov a odstraňovanie biomasy v lokalitách, ktoré neboli výrazne postihnuté sukcesiou. Na miestach, kde sukcesia pokročila a došlo k rozšíreniu krovinatého a stromového porastu rôznych veľkostí, sa pristúpilo k jeho odstraňovaniu pomocou krovinorezov a motorových píl. V dohľadnej dobe k zefektívneniu prác pomôžu ďalší pracovníci a technika ako traktor či dvojkolesový traktor.
C.5.2 Zakladanie agrolesníckych systémov. V projektových územiach Záhorie a Poľana boli obnovené, resp. založené agrolesnícke systémy na výmere 72,3 ha. Na lokalite Vrchdetva v projektovej oblasti Poľana sa na 26,4 ha borievkových pasienkov zrealizovali manažmentové aktivity zamerané na zachovanie biotopu „Porasty borievky obyčajnej“ a obnovu pastvy oviec bez ktorej je tento biotop na Poľane odsúdený na zánik. V projektovej oblasti Záhorie boli založené nové agrolesnícke systémy na 45,9 ha ornej pôdy na lokalitách Rúbanice a Na dieloch. Prebieha mapovanie starých odrôd jabloní a hrušiek v projektovom území Poľana, ktorého prvé výsledky sme zverejnili v Katalógu starých a krajových odrôd ovocných drevín pestovaných v regióne „Podpoľanie" (záložka Na stiahnutie). NLC začalo s pestovaním sadeníc vymapovaných odrôd jabloní a hrušiek, z ktorých bol založený odrodový archív v meste Hriňová a v objekte NLC vo Zvolene.
C.5.3 Integrovaná ochrana prírody a manažment krajiny.
Poľana: Úspešne sme obnovili biotop pre druh európskeho významu ľanolistník bezlistencový (Thesium ebracteatum) v území európskeho významu (ÚEV) Hradné lúky na ploche 33,21 ha, čím sme dokonca prekročili pôvodný cieľ 30 ha. Taktiež sme na tejto lokalite vybrali vhodné miesto na vytvorenie malej vodnej plochy (0,5 ha), ktorá zabezpečí nové biotopy pre bahničku kranskú (Eleocharis carniolica) a rôzne vodné bezstavovce. V súčasnosti pracujeme na príprave nájomnej zmluvy.
Muránska planina: V spolupráci s poľovníckym združením Voniaca a Mestskými lesmi Tisovec sa obnovili viaceré lúky pre cieľové druhy modráčika čiernoškvrnného (Maculinea arion) a jasoňa červenookého (Parnassius apollo). Obnova zahŕňala odstránenie náletových drevín a následné kosenie na lúkach Martinkuľa, Tomovka, Dížďovnica, Voniaca, Vrbjarka a lom Dielik. Zlepšili sa aj podmienky pre cieľové druhy ľabtušku hôrnu (Anthus trivialis) a strakoša obyčajného (Lanius collurio). V rámci ochrany biotopov fuzáča karpatského (Pseudogaurotina excellens) pokračovalo mapovanie vhodných biotopov v oblastiach určených na ťažbu. Na lokalitách s fuzáčom sme získali výnimku, aby sa ťažkými mechanizmami biotop nezničil.
Pre projektové územia Poľana a Muránska planina bol realizovaný aj špecifický poľovnícky manažment na zníženie predácie (až o 30 – 40 %) populácie hlucháňa hôrneho (Tetrao urogallus) v CHVÚ Poľana a CHVÚ Muránska planina – Stolica (záložka Na stiahnutie). Vypracovali sa návrhy opatrení pre zlepšenie biotopových podmienok hlucháňa a taktiež pokračuje monitoring pomocou terénnych pozorovaní a fotopascí.
Záhorie: Pripravuje sa projektová dokumentácia pre obnovu brehov rieky Morava. Bol pripravený dodatok k štúdii uskutočniteľnosti, kde bola doplnená lokalita Hanšpíle (lokalita Rudava) ako prioritné územie pre obnovu vodného režimu. V roku 2024 bolo zmapované a aktualizované rozšírenie agátu bieleho (Robinia pseudoacacia) v prírodnej rezervácii Kalaštovský bor a prírodnej rezervácii Kalaštovský potok na ploche 90 ha. Táto invázna drevina bude odstránená.
Latorica: Obnovené boli biotopy pre korytnačku močiarnu (Emys orbicularis) na 30 ha. Pokračuje príprava stavebného konania pre lokality Tajba a Tice. Získali sa súhlasy a povolenia na výrub. Vyčistený bol Chotárny kanál, ktorý bude použitý na zásobovanie ramena Tice vodou.
V PR Tarbucka prebehlo manuálne čistenie, výrub inváznych drevín (Robinia pseudoacacia, Ailanthus altissima) a zber biomasy na 12,09 ha, čím došlo k zlepšeniu biotopov pre viacero chránených druhov rastlín a živočíchov.


Monitorovanie dopadu činností projektu
Monitorovacia fáza prebieha prakticky od začiatku projektu, keďže bolo potrebné zmonitorovať všetky parametre ešte pred realizáciou opatrení. V rámci monitorovania sa zameriavame na 4 aktivity.


Povedomie verejnosti a šírenie výsledkov
Zvyšovania povedomia verejnosti o sústave Natura 2000 a o našom projekte je jednou z priorít. Aby sme zabezpečili efektívnu komunikáciu projektu a disemináciu jeho výsledkov zameriavame sa na tieto aktivity:


Projektový manažment a sledovanie priebehu projektu
Projektové riadenie je veľmi podstatná časť každého projektu. Sústredíme sa tu predovšetkým na koordináciu a kontrolu činností v rámci aktivít:

